Doğu Akdeniz Bölge Müdürlüğü

İskenderun'da rekor kokain ele geçirildi

İskenderun Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü Ekipleri ülke tarihinin en büyük kokain yakalamalarından birini gerçekleştirdi. Limakport Limanı'ndaki bir gemide konteynerlerde piyasa değeri 50 milyon lira olan 251 kilo 800 gram kokain ele geçirildi.

Daha önce İstanbul ve Kocaeli'nde konteynerler kullanılarak gerçekleştirilen uyuşturucu kaçakçılığı teşebbüsünün bir benzeri Hatay'ın İskenderun Limanı'nda yaşandı.Uyuşturucu tacirleri Güney Amerika ülkelerinden gönderilen konteynerlerin boşluklarına bıraktıkları kokaini ''kap-kaç'' ( rip-off) yöntemi ile Türkiye'ye sokmaya çalışırken yakalandı.

Mısır'ın Damietta Limanından İskenderun Limakport Limanına gelen 33 adet konteynerin çıkış ülkesi Brezilya olarak görülüyordu. Konteynerler hedef şaşırtman için önce Mısır'a uğradı. Kap-kaç yöntemine karşı hazırlıklı olan ekipler bu durumdan şüphelenerek söz konusu konteynerleri gemi tahliye edilir edilmez araç tarama sistemine yönlendirdi.

Mobilya ürünü yüklü olduğu bildirilen konteynerlerden 3 ünde olağandışı yoğunluk tespit edildi. Yapılan detaylı aramada, daha önce yoğunluk tespit edilen konteynerlerden birinde 9 adet siyah çanta içerisinde toplam ağırlığı 251 kilo 800 gram kokain ele geçirildi.İlk hesaplamalara göre yakalanan uyuşturucunun toplam piyasa değerinin yaklaşık 50 milyon lira olduğu belirlendi.

Terörle bağlantılı olduğu düşünülen kaçakçılık olayıyla ilgili olarak devam eden soruşturmaya emniyet birimleride dahil edildi. Kaçakçılığa karıştığı iddiasıyla gözaltına alınan 2 kişi adliyeye sevk edildi.