Doğu Akdeniz Bölge Müdürlüğü

HATAY İSKENDERUN’DA 26 PARÇA TARİHİ ESER ELE GEÇİRİLDİ!

T.C.
GÜMRÜK ve TİCARET BAKANLIĞI
GÜMRÜKLER MUHAFAZA GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

İSKENDERUN GÜMRÜK MUHAFAZA KAÇAKÇILIK VE İSTİHBARAT MÜDÜRLÜĞÜ EKİPLERİ HATAY’IN İSKENDERUN İLÇESİNDE GERÇEKLEŞTİRDİKLERİ ÖNLEME ARAMASI KAPSAMINDA 26 PARÇA TARİHİ ESER ELE GEÇİRİLDİ.

   


İskenderun Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekipleri bir ihbar üzerine Hatay’ın Belen İlçesinden İskenderun istikametine gelmekte olan Hyundai marka aracı önleme araması kapsamında durdurmuşlardır.
Araç İskenderun Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekiplerince detaylı şekilde aramaya tabi tutulmuştur. Gerçekleştirilen aramada aracın arka koltuğunda siyah bir çanta içerisinde çamaşırlarla sarılmış parçalara rastlanmıştır.
Çanta içerisinde çamaşırlar arasında farklı boy ve ebatlarda tarihi eser olabileceği düşünülen 4 parça eşya ele geçirildi. Ele geçirilen tarihi eserlerin bir tanesi iki kaşlı altın yüzük, bir tanesi kapaklı bronz kandil, bir tanesi iki parça halinde bronz şamdan ve bir tanesi tutamaklı bronz büst olarak tespit edildi. Ayrıca araçta bulunan Suriye vatandaşı olduğu tespit edilen şahsın üzerinden şeffaf poşete sarılı 22 adet altın sikke ele geçirildi.
Söz konusu 26 parça eşya Hatay Arkeoloji Müzesi tarafından verilen Ekspertiz Raporu ile 2863 Kültür ve Tabiat Varlıkları Kanunu kapsamında olduğu tespit edilmiştir. Kanun kapsamındaki 26 parça eser Hatay Müze Müdürlüğü Emanet Eser Deposuna Konulmuştur.
Tarihi eser kaçakçılık olayı ile ilgili olarak araçta bulunan iki kişi hakkında İskenderun Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunuldu.