Doğu Akdeniz Bölge Müdürlüğü

GÜMRÜK MUHAFAZA EKİPLERİ CAPTAGON KAÇAKÇILARINA BÜYÜK DARBE

T.C.
GÜMRÜK VE TİCARET BAKANLIĞI

Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğü
İskenderun Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü


GÜMRÜK MUHAFAZA EKİPLERİ CAPTAGON KAÇAKÇILARINA BÜYÜK DARBE
 
Son dönemlerde ülkemizden Arap ülkelerine doğru artan captagon ve uyuşturucu madde sevkiyatına karşı gümrük ekiplerinin yoğun denetimleri devam ediyor. Bu kapsamda İskenderun Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekipleri Limakport Limanı’nda gerçekleştirdikleri operasyonda 108 kilo 200 gram uyuşturucu hap ele geçirdi.
 
Suudi Arabistan’a gitmek üzere İskenderun Limakport Liman sahasına gelen sürücülüğünü H.K. isimli şahsın yaptığı, dökme kazan ve tekstil ürünü taşıyan TIR aracı, daha önce benzer yük taşıyan bir aracın içinde uyuşturucu madde taşındığı gerekçesiyle İskenderun Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ile Gümrük Müdürlüğü personelince riskli değerlendirilerek x-ray cihazına sevk edildi.
 
Yapılan tarama sonunda şüpheli yoğunluk tespit edilmesi üzerine dorseye tatbik edilen gümrük mührü kırıldı. Araçta tekstil yığınlarının içinde bir adet kazanın yer aldığı görüldü.  Kromdan yapılmış kazan matkap marifeti ile delindi. Müdahale edilen bölgeye narkotik dedektör köpeğinin tepki vermesi üzerine söz konusu kazan spiral kesme makinesi ile kenarlarında açıldı. Kazanı açan ekipler şeytanın bile aklına gelmeyecek bir yöntemle karşılaştı. Kazanın katman halindeki bölmelerinde çok miktarda hap bulunuyordu.
 
Ekiplerin bile hayal gücünü zorlayan benzer bir yöntemde daha önce dev ibrikle gerçekleştirilmeye çalışılmıştı. Dekoratif amaçlı yapılan bakır ibriğin tabanından 7 milyon TL değerinde uyuşturucu çıkarılmıştı.
 
Bu yakalamada ise captagon olduğu anlaşılan 601 bin adet (108 kg) uyuşturucu maddenin tahmini piyasa değerinin 12 milyon TL olduğu belirlendi.
 
Uyuşturucu haplara ve uyuşturucu naklinde kullanılan araca el konuldu. Kaçakçılıkla ilgili olarak biri sürücü olmak üzere iki kişi hakkında İskenderun Cumhuriyet Başsavcılığı nezdinde suç duyurusunda bulunuldu.