Doğu Akdeniz Bölge Müdürlüğü

Bakanımız Sn. Bülent TÜFENKCİ' nin 15 Temmuz Mesajı

Adını altın harflerle tarih sayfalarına yazdırmış, Malazgirt’te, İstanbul’un fethinde, Çanakkale’de dünyanın her bir yerinde göğsünü bayrağı ve vatanı için siper etmiş milletimiz insanlık tarihinde eşine zor rastlanacak bir kahramanlık destanına 15 Temmuz 2016 gecesi imzasını atmıştır.

Adını altın harflerle tarih sayfalarına yazdırmış, Malazgirt’te, İstanbul’un fethinde, Çanakkale’de dünyanın her bir yerinde göğsünü bayrağı ve vatanı için siper etmiş milletimiz insanlık tarihinde eşine zor rastlanacak bir kahramanlık destanına 15 Temmuz 2016 gecesi imzasını atmıştır. 
 
Kurtuluş Savaşı’nda Nene Hatun’u, Çanakkale’de Seyit Onbaşı’yı ve 250 bin şehidini, İzmir’i işgal eden Yunanlılara ilk kurşunu sıkan gazeteci Hasan Tahsin’i çıkaran bu şanlı topraklar; 15 Temmuz gecesi de darbeci hainlere karşı ilk kurşunu sıkan Ömer Halisdemir’i, henüz 17’ sinde olan Abdullah Tayyip Olçok’u, esnaf Şuayip Seferoğlu’nu, ev hanımı Sevgi Yeşilyurt’u da bağrından çıkarmıştır. 15 Temmuz gecesi umutlarımıza, hayallerimize, bağımsızlığımıza pranga vurulmak istendi. Türkiye’nin kutlu yürüyüşüne engel olmak isteyen üst aklın piyonları, aziz milletimizin silahlarıyla geleceğin büyük Türkiye’sinin, gelecek nesillerimizin, istiklalimizin sonunu getirmek istediler. 
 
Sevgiyle, kardeşlikle beslenen aydınlık geleceğimiz, kapkaranlık bir gecede karartılmak istendi.  Yunus Emre’den, Mevlana’dan, Hacı Bektaş’tan, Ahi Evran-ı Veli’den beslenen bu toprağın kahraman evlatları zalimlere karşı istiklali ve istikbali için direndi. O karanlık gecede birçok kahramanlık hikâyesine tanık olduk. Milletimiz bütün farklılıkları bir kenara atarak kenetlendi. Milletin lideri Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın ve halkın Başbakanı Binali YILDIRIM’ın çağrısı kahraman halkımızın gönlünde yankı buldu. Milyonlar bir oldu,  sokağa çıktı. Gök kubbeden yankılanan ezan ve sala sesleri bomba yağdıran F-16 ve helikopterlerin sesini susturdu. Yiğitlerimiz ellerinde bayraklarla tankların önüne geçtiler. İmanlı yürekleriyle darbeci hainlere korku saldılar. Dualar bir oldu; alınlar secdeye, eller semaya kalktı. Kapkaranlık gecede asırlık hesaplar parçalanarak destansı bir zaferle aydınlığa dönüştü. Hainler milletimizin ortak iradesi, sarsılmaz cesareti karşısında tarihi bozguna uğradı. 
 
Milletimizin iradesi postallar ve tankın altında ezilmedi. Milletimiz al bayrağına, şeref ve namusuna sahip çıktı. Halkımızın gücü uçakların ve tankların bombalarına galip geldi. 15 Temmuz’da Çanakkale ruhu dirildi, Yeni Kapı Meydanı’nda dünyaya demokrasi dersi verildi.  
 
15 Temmuz dirilişimizin sembolü yeni bir başlangıcın ise adıdır. 15 Temmuz ilelebet gelecek kuşaklara aktaracağımız demokrasi zaferimizdir. Şerefli milletimizi sindirmeyi, itibarını zedelemeyi hedefleyenler rezil ve zelil olmaya mahkûmdur.
 
15 Temmuz destanını unutmayacağız, unutturmayacağız. Bu ülke için şehit düşen kahramanlarımız yüreklerimizdeki mümtaz yerlerini daima muhafaza edeceklerdir. Onların miras bıraktıkları cennet vatanı en güzel şekilde gelecek nesillerimize bırakacağız. Kutlu yürüyüşümüze emin adımlarla yürüyeceğiz. Aziz milletimizden aldığımız sinerji ile güçlü Türkiye’yi inşa edeceğiz. Birlik ve beraberliğimizi bozmak isteyenlere, topraklarımıza fesat tohumları ekmeye çalışanlara fırsat vermeyeceğiz. Devletimizin bekasını sarsacak her türlü dâhili ve harici düşmanlara karşı dimdik ayakta duracağız. Bu vesileyle; tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nün ülkemizin birlik ve beraberliğine, kardeşliğimize hayırlar getirmesini diliyorum. 
 
Bülent TÜFENKCİ
      Gümrük ve Ticaret Bakanı