Doğu Akdeniz Bölge Müdürlüğü

Bakanımız Sayın Bülent TÜFENKCİ Hatay'da

Bakan Tüfenkci, "Cilvegözü'nün özellikle Türkiye'nin ihracatındaki rolü Hatay'ın ve bölgenin ekonomisindeki rolünü de düşündüğümüzde burada birkaç adımın atılması gerektiğini görüyoruz, inşallah o adımları da atacağız." dedi.

Hatay'daki programları kapsamında valiliği ziyaret eden Bakan Tüfenkci, Vali Erdal Ata ile bir süre basına kapalı görüştü. Daha sonra Hatay Valisi Ata, AK Parti Hatay milletvekilleri Adem Yeşildal, Hacı Bayram Türkoğlu ve Orhan Karasayar ile Antakya Tarihi Uzun Çarşısı'na giden Bakan Tüfenkci, esnafı ziyaret edip karanfil dağıttı.

Çarşı esnafıyla bir süre sohbet eden Tüfenkci, Esnaf ve Sanatkarları Bilgilendirme Toplantısı'na katıldı. 

Bakan Tüfenkci, burada yaptığı konuşmada, esnafın dertlerini dinlemek için Hatay'a geldiğini, sorunları yerinde görüp neler yapılabileceği konusunda fikir alışverişinde bulunacaklarını söyledi.
 
Derdimiz esnafın işini, aşını büyütmek

Hatay'ın kendileri için önemli bir kent olduğunu belirten Bakan Tüfenkci, şunları kaydetti:
"Hatay bizim için önemli. Hatay'ı 5-6 yıl sonra çok farklı şekilde göreceğiz. Biz özellikle esnafımızın kalkınmasını istiyoruz. Esnafımız bu milletin omurgası. Ekonominin de omurgası esasında. Esnafımızı büyütelim diyoruz. Adımlarımızı da bu yönde atıyoruz. Esnafımız hayatını esnaf olarak bitirmesin. Esnafımızı tüccar, tüccarımızı sanayici, sanayicimizi de büyütüp ihracatçı yapalım. Adımlarımızı bu yönde atıyor, tedbirlerimizi bu yönde alıyoruz." 
Esnafın her zaman huzurdan, barıştan ve istikrardan yana olduğunu ifade eden Tüfenkci, "Huzurun olmadığı yerde ticaret de olmaz. Huzur olmazsa, kazandığınız paradan da haz, tad almazsınız. Bizim esnaf kardeşimiz, hep işini aşını büyütmenin derdinde olur. Bizim derdimiz de esnafın işini, aşını büyütmek." 
diye konuştu.

Bakan Tüfenkci, konuşmasının ardından toplantıya katılan esnaf ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin sorularını cevapladı.

Daha sonra Hatay Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğini ziyaret eden Tüfenkci, daha sonra Antakya Belediyesine giderek Belediye Başkanı İsmail Kimyeci'den çalışmaları hakkında bilgi aldı.

Ardından partisinin il binasında partililerle buluşan Tüfenkci, burada yaptığı konuşmada, Hatay'ın 5-6 yıl sonra bölgenin yıldızı olacağını söyledi.

Önlerinde kongreler olduğuna dikkati çeken Bakan Tüfenkci, "Kongrelerimizde biz yenilenerek, tazelenerek, bayrak değişimi yaparak 2019'a hazırlanıyoruz. Gördüğümüz kadarıyla Hatay'da, büyükşehirin eksikliğini, oradaki AK Parti belediyeciliğinin ve vizyonunun eksikliğini hissediyoruz. Hizmetin hızlı ve etkin bir şekilde gelebilmesinin noksanlığını hissediyoruz. Sağ olsunlar, belediye başkanlarımız bu eksikliği hükümetimizin desteğiyle de gidermeye çalışıyorlar." diye konuştu.

Bakan Tüfenkci, 2019 seçimlerinde tüm ilçe belediyelerini, AK Parti belediyesiyle tanıştırarak yollarına ak bir şekilde devam etmek istediklerini dile getirdi.

Bakan Tüfenkci, Cilvegözü Sınır Kapısı'nda incelemelerde bulundu.


Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Hatay'ın Reyhanlı ilçesindeki Cilvegözü Sınır Kapısı'nda incelemelerde bulundu. Bakan Tüfenkci, burada  gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye ve Hatay için Cilvegözü ve Yayladağı sınır kapılarının önemine değindi.

Bu kapılar için yeni adımlar atılması gerektiğini düşündüklerini belirten Bakan Tüfenkci, şöyle devam etti:

"Bu kapılarla ilgili neler yapılabilir, hangi eksiklikleri var, yerinde görebilmek adına bugün, sayın valimizle, milletvekillerimizle Cilvegözü Sınır Kapısı'na geldik. Tabii burada bildiğiniz gibi Suriye'deki gelişmelere paralel olarak gümrük hizmetlerini yavaşlatmıştık, bazı kalemlerde de durdurmuştuk. Dolayısıyla güvenlik nedeniyle şimdi yeniden bir değerlendirme imkanımız oldu. Bu değerlendirme neticesini Ankara'ya gittiğimizde bakan arkadaşlarımızla ve Başbakanımızla paylaşıp neler yapabiliriz, yeni adımlar atabilir miyiz, buna karar vereceğiz ve Cilvegözü'nün özellikle Türkiye'nin ihracatındaki rolü Hatay'ın ve bölgenin ekonomisindeki rolünü de düşündüğümüzde burada birkaç adımın atılması gerektiğini görüyoruz, inşallah o adımları da atacağız." 

Bir gazetecinin "İdlib'deki çatışmasızlık anlaşmasıyla beraber bugünkü görüşmenizin sonucuyla birlikte şu an kısıtlanmış bir durum var. Bu durum pozitif sonuçlanırsa bu kısıtlamayı artırmaya yönelik neler düşünüyorsunuz?" sorusu üzerine Tüfenkci, şunları kaydetti:

"Yasaklanan, kısıtlanan geçişleri biraz daha açmak istiyoruz ve dolayısıyla buradaki o kısıtları kaldırmak yönünde böyle bir talep var, bunu değerlendiriyoruz. Bu değerlendirme sadece bizim yapacağımız değerlendirme değil, güvenlik güçlerimizle beraber yapacağımız değerlendirmeler sonucunda adımımızı atacağız. Çünkü özellikle oradaki ticaret ve sanayi odaları bu noktada sivil insiyatifi ortaya koyacaklarını ve özellikle HTŞ'nin buradaki veya İdlib'deki etkinliğini kırma noktasında hem süreç içinde gelinen nokta hem de oradaki Suriyeli iş adımlarının insiyatif almaları doğrusu bu noktada bizleri cesaretlendirmektedir."

Habur'daki gelişmeler

Habur Sınır Kapısı'ndaki son gelişmelerin sorulması üzerine BakanTüfenkci, "Son durum bugün aldığım bilgiye göre, sabah 08.00'den saat 02.00'ye kadar normalde 425 büyük araç, 137 küçük araç, 334 büyük araç ve 116 küçük araç çıkış yapmış. Esasında baktığımızda önceki günlere nazaran bir miktar giriş ve çıkışlarda düşme olduğunu görüyoruz. Daha önce de bu konuyla ilgili düşüncelerimi kamuoyuyla paylaşmıştım. Şu anda açık, gelişmeleri bekliyoruz. Gelişmeler neticesinde açık da tutulabilir kapana da bilir. Bu seçenekler bizim masanın üzerinde." ifadelerini kullandı.

Bakan Tüfenkci, "Alternatif kapı olacak mı?" sorusuna şu yanıtı verdi:

"Tabii ki daha önce de paylaştığımız gibi hükümetimiz özellikle bölgede ticaret yapan, ihracat yapan yatırımcımızı, üreticimizi hiçbir zaman mağdur etmedi. Türkiye olarak biz bu gibi konulara esasında hazırlıklı hale geldik ve dolayısıyla alternatif güzergahları da bakanlıklar koordinasyonunda çalışıyoruz. Birkaç alternatifimiz de belirlendi acil olarak ama orta vadeli de alternatiflerimiz var, yeni kapı açılması da dahil bu konuları çalışıyoruz. Dolayısıyla bizim tüccarımız sanayicimiz rahat olsun, üretimlerine, ticaretlerine devam etsin ve baktığımız zaman bizim merkezi Irak'a ihracatımız Kuzey Irak'a olan ihracatımızdan çok çok daha fazla. Dolayısıyla biz bölgedeki sanayicilerimizi ve tüccarlarımızı mağdur etmeyiz."

Bakan Tüfenkci, beraberindeki Hatay Valisi Erdal Ata ile sınırın sıfır noktasındaki tır aktarım alanında inceleme yaptı.